Mildere i høyden
Deler av Breililøypa er nå klar og bør friste flere skiløpere til tross for svært lave temperaturer ned i bygda --
Termometeret viste minus sju og en halv på Øvre Skustad som er starten på løypa. Nede i Lierdalen sank kvikksølvet ned til 13-14 minusgrader.
- Vi kjørt løype opp til Djupbommen på mandag, forteller Øyvind Melgaard som er en av løypekjørerne som tar denne jobben på dugnad. De andre to er Knut Espen Riis og Arve Markussen. Ved Djubbommen møtes løypa fra Kanada via Fallet og løypa fra Øverskogen inn mot Breili.
Femte juledag møtte vi bare et par skiløpere i den nyoppkjørte løype som foreløpig ikke har satt spor hele veien. Personlig synes vi det var uproblematisk. Jeg mener at distansen Øverskogen (Øvre Skustad) - Breiliflaka er den mest varierte og flotteste løypetrasseen, men noen av nedkjøringen kan være noe krevende –
- Muligens vil kommunens mannskap kjøre løype opp til Djubbommen til uka, forteller Melgaard. – Når det gjelder løypa videre fra Djubbommen inn til Breiliflaka, må vi nok vente til at snøen synker litt.
Inntil videre anbefaler vi folk å ta turen opp til Øverskogen for oppleve løypa som passer de vakre vannene, Pålstjern, Dammvann (432 moh) og Svartvann (507 moh), og ikke minst når landskapet åpner seg over myrene på Stormoen (592 moh), før nedkjøringen ned til Djubbommen (482 moh). Til uka kan du kanskje gå via Fallet og ned til Kanada --
Det er kortest vei å ta til venstre ved Granum, ca 3 km fra Sylling sentrum, deretter kjører du opp en godt vinterbrøyta vei. Kjør ca 2-3 km videre til du kommer til Øvre Skustad vei. Ved Øvre Skustad gård er det god parkering. Det anbefales å bidra til å dekke utgiftene til kjøring med noen kroner i boksen på uthusveggen