Kontakt skaper tillit og dialog

Mens rettsvesenet håndterer et groteskt eksempel på hva hat kan føre til, har dialog og gjensidig forståelse gode vekstvilkår i nærmiljøet.
Sikh-menigheten i Nøsteveien, Sri Guru Nanak Niwas, var vertskap da DOTL (Drammen og omegn tros-og livssynsforum) onsdag kveld samlet et tredvetall medlemmer og andre interesserte.
DOTL er et samarbeidsprosjekt mellom kristne og andre menigheter i drammensområdet. Dessuten er humanetikerne med. Ved å møtes i de deltagende menighetenes gudshus og andre samlingssteder, blir deltagerne bedre kjent med hverandre og med hva de enkelte står for.
Ajaib Singh Joohti er styreleder i sikhmenigheten i Lier og har hatt en sentral rolle ved byggingen av tempelet i Nøsteveien. Her i samtale med styreleder Nils Nordenstrøm i Human-Etisk Forbunds avdeling i Drammen og Lier.
Blant Liers 24.000 innbyggere er mange religioner og livssyn representert, men Liers menigheter er så langt ikke med i samarbeidet. Det er derimot Sikh-menigheten, som ønsket velkommen til tempelet i Nøsteveien. Der fikk de fremmøtte en presentasjon av sikhismen og en omvisning i tempelet.
Både kirkegjengere og humanetikere, de fleste med oransje hodetørkle, satt på gulvet og fulgte nøye med på en interessant orientering om sikhismen. Indisk musikk, fremført av sikhmenighetens egne, fikk nok noen til å føle seg hensatt til steder langt fra Lier.
Hva er sikhismen?
- Sikhismen ble grunnlagt av Nanak Niwas, som ble født i 1469. I dag er det over 24 millioner mennesker som bekjenner seg til sikhismen. De fleste av dem bor i Punjab nordvest i India.Klesdrakten og turbanen er de synligste kjennetegnene på en mannlig sikh. Håret skal ikke klippes, men holdes rent og samlet i turbanen.
- I Norge har sikhmenighetene ca. 3000 medlemmer. Sikhmenigheten i Lier, Sri Guru Nanak Niwas, har over 900 medlemmer fra kommunene rundt, og opptil 500 av dem deltar ved enkelte gudstjenester i tempelet i Nøsteveien. ”Gurdwara”, som står over inngangen til tempelet, betyr ”døren til læren”.
- Alle er velkommen til å besøke tempelet når det er gudstjenester der. Det er en selvfølge at de besøkende følger reglene.
Les mer om sikhmenigheten Sri Guru Nanak Niwas i Norge.
Hva er Livsdialog?
Møtet ble avsluttet med at pensjonert sogneprest Jan Otto Eek presenterte Livsdialog, som er et gruppeopplegg med en dialogmetode som skaper åpenhet, selvinnsikt og forståelse.
DOTLs møte ble holdt i tempelet til sikhmenigheten Sri Guru Nanak Niwas i Nøsteveien.
FAKTA OM Drammen og omegn tros- og livssynsforum (DOTL)
DOTL, som til nå har fått oppslutning fra 20 menigheter og andre foreninger, mener at religion, tro- og livssyn kan sees på som en privatsak. Men tro og overbevisning utgjør en viktig motivasjon og drivkraft i menneskers liv. Denne kraften er vesentlig i møte mellom mennesker og et grunnlag for aktiv deltakelse i samfunnet.
Derfor har det vært jobbet lenge fra flere hold for å etablere møteplasser for alle ulike tros- og livssynssamfunn. For fem år siden ble det oppnådd enighet om denne formålsparagrafen:
• å bidra til et samfunn hvor alle kan leve sammen i fred, med forståelse og respekt for hverandre.
• å bidra til bedre kjennskap og kontakt mellom de ulike tros- og livssynssamfunn i Drammen og omegn.
• å aktivt forebygge og dempe mulige konflikter og bidra til et åpent og godt felleskap basert på FNs konvensjoner om menneskerettigheter og Den europeiske menneskerettighetskonvensjon.
• å arbeide internt og eksternt med sosialetiske spørsmål i et tros- og livssynsperspektiv.
Dette er medlemmene i DOTL:
- Adventkirken Mjøndalen
- Bahá’í-samfunnet i Røyken,
- Baptistkirken i Drammen
- Den Norske Kirke, Bragernes menighetsråd
- Den Norske Kirke, Fjell menighetsråd
- Den Norske Kirke, Mjøndalen menighetsråd
- Den Norske Kirke, Nedre Eiker menighetsråd
- Den Norske Kirke, Strømsgodset menighetsråd
- Den Norske Kirke, Åssiden menighetsråd
- Det Afgahnske Islamske kultur- og Integreringssenter i Buskerud
- Det Tyrkiske Trossamfunnet i Drammen og Omegn (DTTDO)
- Frelsesarmeen, Drammen korps
- Holistisk forbund, Buskerud
- Human-Etisk Forbund, Drammen og Lier lokallag
- Jesu Kristi kirke av siste dagers hellige
- Minhaq Ul Quran International Drammen
- Sri Guru Nanak Niwas
- The Islamic Culture Society Buskerud & Vestfold
Les mer om DOTL.