Nettavisen Liernett ble utgitt av selskapet Liernett DA fra 1. januar 2003 til 31. desember 2012.

Liernetts rikholdige arkiv blir fra 2014 tilgjengeliggjort og driftet av Sylling Hardcode v/ Svend Asbjørn Sylling.

Redaktør:

Daglig leder:

Redaksjon og administrasjon:

longLasting: 8a55e2784725e9464dc9c0af45042585

Lier fotoklubb oppdaget Tronstad.

Under kyndig ledelse av turguide Thorvald Lerberg fikk Lier fotoklubb i dag omvisning på Tronstad. Endelig var det noen som tok seg bryet å dokumentere hvordan Tronstad egentlig ser ut,


Tronstad bruk

Mange mener Tronstad er et hull mellom Sylling og Sjåstad. Fotoklubben kunne i dag dokumentere at Tronstad har mye å by på. For det første har bygda tross sitt rykte som mørkt og trist utmerket fotolys utover kvelden.


Jeg vet ikke hva dette er, men det er pene farger.

Tronstad har en lang og rik historie. Dette er på mange måter arbeiderbevegelsens vugge i Lier, og Tronstad bruk var en gang Liers største industriarbeidsplass. Før kunne man finne to butikker og bakeri der, nå handler folk andre steder. Bruket ligger øde, med unntak av et lite kraftverk som rusler og går på bakrommet.


- Denne kassa er gammel var det en som sa, på tide med nærfotografering.

For noen år siden var dette et livlig samfunn med jernbane, industri og lokalt næringsliv. Nå er det bare rust og grønne plener. Et perfekt sted for en fotosafari.


Fotografene vurderer lyset.

Klubben fikk omvisning i museet, og mange bilder ble tatt i de gamle fabrikkhallene. Så bar turen til Solbergfossen. En perle i den ellers så herjede Lierelva, eller Solbergelva som den heter over fossen.


Solbergfossen

Vi avsluttet med en tur opp baneveien. Thorvald fortalte om Lierbanens vekst og fall. Det var dumt å satse på smalsporet jernbane, men en gang kunne man ta toget til Sylling og båt videre.


Hvem fotograferer hvem? Det blir en del slike på tur med fotoklubben.

Nå har vi fotografert Tronstad, neste gang er det kanskje et annet sted i Lier som skal foreviges?


Banevegen. Løvskogen filtrerer kveldslyset. Jeg synes det er spennende, selv om bildet nok er kjedelig i seg selv.


Gård i solnedgang

Forrige artikkel:FørstehjelpskursNeste artikkel:Vi sliter litt med serveren om dagen.
Flere artikler

2023 Sylling Hardcode